Dom z drewnianych bali
Jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz
13 grudnia 2017
Malowanie drewnianego balkonu środkiem Vidaron
Czym pomalować drewniany balkon
11 kwietnia 2018
Drewno zażywiczone

Walczysz z żywicą bezskutecznie? Nie wiesz jak pozbyć się raz na dobre żywicy wyciekającej z drewnianej balustrady, okien czy mebli? Podpowiemy nie tylko jak skutecznie usunąć zacieki żywiczne z drewna, ale jak sprawić, by te problemy nie wróciły. Pomogliśmy już wielu Klientom.

Jak usunąć żywicę z drewna

Problem jest powszechny. Na wielu forach pada mnóstwo pytań: jak pozbyć się wyciekającej żywicy. Przytoczmy jedną z nich:

W zeszłym roku zrobiliśmy drewnianą balustradę na balkon. Została ona pomalowana farbą i już po jakimś czasie zaczęła z desek wyciekać żywica. Nic z tym nie zrobiliśmy bo nie wiedzieliśmy co. I tak sobie to przezimowało aż do teraz. Sytuacja się nie zmieniła a zamierzamy pomalować balustradę raz jeszcze ponieważ drewno blaknie. Jaka jest przyczyna wypływania tej żywicy i jak się jej pozbyć? Drewno to najprawdopodobniej sosna. Poniżej zamieszczam zdjęcia balustrady.

Drewniana balustrada pokryta żywicą

Źródło: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?228550-Jak-pozby%C4%87-si%C4%99-%C5%BCywicy-wyciekaj%C4%85cej-z-drewnianej-balustrady Autor zdjęcia: Lilka08

Dla tego forumowicza, jak i wielu innych mamy sprawdzony i skuteczny sposób na pozbycie się żywicy oraz kilka złotych rad:

  • Nie usuwaj świeżego wycieku żywicy. Poczekaj aż wyschnie i się skrystalizuje. Jeśli żywica jest wilgotna i kleista, to znaczy, że jej proces przesiąkania ciągle trwa. Musisz cierpliwie poczekać aż się zakończy, by móc działać.
  • Kiedy nacieki żywicy będą suche i stare – usuń je ostrym narzędziem. Jeśli obawiasz się uszkodzeń spróbuj oczyścić je szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem na bazie acetonu, terpentyną lub benzyną. Możesz też użyć 5-procentowego roztworu sody kaustycznej.
  • Zmyj kilkakrotnie żywice ciepłą wodą z niewielkim dodatkiem kwasu octowego. Uwaga! Nie rób tego przy dużym nasłonecznieniu, zniszczysz powłokę ochronną na drewnie.
  • Przemyj drewno ciepłą wodą.
  • Po wyschnięciu przeszlifuj drewno papierem ściernym.

Złoty sposób jak zabezpieczyć drewno przed żywicą

Złoty sposób, a raczej dwa złote środki

Impregnat Ochronno-Dekoracyjny – Powłokotwórczy Vidaron (do ochrony i dekoracji surowego drewna, fasad drewnianych, mebli ogrodowych, altan oraz innych powierzchni z drewna zarówno gładkiego, jak i szorstkiego w celu ich ochrony przed szkodliwym działaniem czynników biologicznych, niszczącym działaniem wilgoci i warunków atmosferycznych). W połączeniu z Impregnatem Ochronnym VIDARON gwarantuje ochronę drewna na aż 6 lat.

Zobacz produkt na sklepie Vidaron https://www.vidaron.pl/sklep/impregnat-ochronno-dekoracyjny-powlokotworczy.html

Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron (impregnuje, chroni i dekoruje drewno, tworzy zwarte, trwałe i elastyczne powłoki, zapewniające maksymalną i długotrwałą ochronę drewna przed niszczącym działaniem wody, promieniowaniem UV i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Zapewnia 6‐letnią gwarancję skutecznej ochrony przed działaniem warunków atmosferycznych, wody i wilgoci.

Zobacz produkt na sklepie Vidaron https://www.vidaron.pl/sklep/lakierobejca-ochronno-dekoracyjna.html?___SID=U

PAMIĘTAJ! TO WAŻNE! Drewno, które żywicuje nie maluj lakierami. Żywica może uszkodzić lakier i sprawić, że się złuszczy.